info@toppik.cz
+421 905 607 111
0 items - 0.00

Your shopping cart is empty

Why not add some items in our Shop

Alopecie

by JozefF
in Blog

vypadávání vlasů

Vlasy nás mnohdy dohánějí k šílenství. Nerostou, jsou příliš jemné a nepoddajné, vypadávají, třepí se konečky, kštice řídne – přibývají šediny. To se nám přirozeně nelíbí a děsíme se slova alopecie. Pokud se někdo intenzivně zajímá o vlasový porost, tak zajisté na tento termín narazil. O čem je řeč? Jedná se neinfekční onemocnění, které má za příčinu vypadávaní vlasů a ochlupení. Vypadávaní chlupů obvykle neřešíme, ale vypadávaní vlasů nás nenechává chladnými.

Ztráta vlasů trápí po celém světě víc jak 50 % populace. Za úbytek vlasového porostu mohou především u mužů geny, u žen hormony, stres, věk, nemoci, špatná životospráva, nevhodné vlasové přípravky a střihy. Alopecieohraničená ztráta vlasů, kterou lékaři dělí na nejizvící a jizvící. Pokud se jedná o alopecii s tvorbou jizev, tak je menší šance návratu růstu vlasů.  Jak zajisté neušlo Vaší pozornosti, tak se vlasy během života mění. Kojenec má velmi jemné vlásky – lanugo. Nepigmentované a stále jemné vlasy mají děti před pubertou tzv. velusové vlasy, které v období pubertě nahrazují pigmentované vlasy – terminální.

alopecia muži ženy

Nejizvící alopecie – způsobují vírové infekce nebo záněty, díky čemuž v daném místě přijdeme kompletně o vlasy. Pokud alopecie vzniká opakovaně na konkrétních místech tahem nebo tlakem, hovoříme o alopecii traumatické, kterou způsobují špatné přikrývky hlavy a ozdoby, nevhodně provedené masáže a kosmetické výkony. Nedobrý vliv na vlasy má i intenzivní plavání. Léčba – zkoušejí se účinky retinoidů (deriváty vitamínu A) a UV záření typu A, tato terapie je známá pod názvem PUVA.

Jizvící alopecii způsobují bakteriální, houbové a vírové infekce, nádorové onemocnění nebo mechanické a fyzické poškození. Projevy – v oblasti temene a v horní části hlavy vznikají nenápadné jemné lysinky, vypadají jako šlápoty ve sněhu, a proto se jim tak i říká. Léčba  – příznivě působí kortikosteroidy.

Share this article

Comments

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *